Útkereszteződés

Ez az írás senkit sem akar meggyőzni. Gondoljunk bele, hogy a 25 ezer magyar unitárius ugyanolyan jó keresztény lehet, mint a többi, akik viszont Szentháromság-hívők.

Vagy egy igen régi példát hozva::
Kerinthos gnosztikus tanító volt valamikor az első században. Eretneknek mondták. Azt tanította, hogy Mária és József gyermeke volt Jézus. A mennyei Krisztus a keresztség idején szállt le Jézusra, amikor a Jordán partján vállára ereszkedett a galamb, a keresztre feszítéskor azonban elhagyta, és felszállt a mennybe.
Állítólag ő volt a Jelenések könyve szerzője.

A Dél-franciaországi homiliátusok csak Jézus emberi természetét fogadták el, őket mind egy szálig kivégezték.
Ez a visszatekintés is bizonyítja, hogy a keresztény emberek gondolkodása, tudása, vallása, és persze hite erősen különböző volt, s az is marad. Van, aki az alábbi, latinból történő versfordítás világát éli meg, és van, aki a bérmálás, konfirmáció után elbúcsúzva az egyházától Isten-hívőnek mondja magát, de talán csak a kenyérre vetett kereszt hagyományát gyakorolja.

Láttam a bárány lakomáján
Az üdvösség fehér stólájába öltözötteket
A Vörös-tengeren való átkelés után
Énekeljünk Krisztus-urunknak

Akinek legszentségesebb testét
A kereszt oltárán elégetve
S megízlelve bíborszín
Vérét élünk az Istenben.
(Utóbbi szavak eredetiben: Deo vivimus.)

Mindenki élje úgy a kereszténységet, ahogy érzi, átéli, vagy gondolja. Egy biztos: van Szentlélek, túlvilág, vagy nevezzük más megközelítéssel transzcendens világnak, amiről mindenki bizonyságot kaphat, ha érzéke is van hozzá, és szándéka, hogy közelebb kerüljön hozzá. Ez utóbbiban próbál gyenge impulzust adni ez az írás.

Ecclesia semper reformanda est

Az egyház megújulásának igényét a világ változásának elferdült iránya kényszeríti ki.
Tudni kell azt, hogy az emberek igen nagy része nincs tudatában az időnek. Nem tudja érzékelni. Vagy nem törődik vele. Kizárólag a mának él.
A másik tényező az, hogy manapság az erő, csak az erő számít – amiben éppen a keresztény egyházak vannak híjában.
A világban az erő egyik definíciója a pénz. Vagyis az érték. Az, ami az ember súlyát, mértékét adja (még a gyülekezetben is).

A megújulást kell képviselnie az egyházainknak. Ennek manapság nincsen gazdája. Irányt kell szabni, és jó irányt.
Valamiképp minden változásra rátelepszik a politika. Hatalmas gépezet, ahol mérhetetlenül sok erő van. „Veled, uram, de nélküled” – hangzott el az üzenet ’89-ben, és ez aktuális most is. A politikával együtt, de nélküle.
Az eszközeink közé sorolható a példamutatás. Uram bocsá’, a misszióink reklámozása. A gyülekezetek, azok kisközösségeinek munkájának ismertetése.
Amennyiben mindezen átsugárzik a mosoly, a szeretet.

Van segítségünk!
Bízzunk benne!

Farkas Both Balázs
2012 októbere

 


A web-oldalt készítette: Dr. Zengő Elemér. Ugrás az elejére

© Farkas Both Balázs, www.homosapiens.hu