Kiegészítés

A könyvből vett idézetek Pokol Béla Európa végnapjai / A demográfiai összeroppanás következményei című meghatározó műből valók.

 

 


Mit hoz majd a kígyó éve?
Bogár László
2013. január 4., péntek
Magyar Hírlap

Kettőezer-tizenhárom a kínai horoszkóp szerint a kígyó éve. Az Economist című globális üzleti folyóirat összeállítása alapján az elmúlt évszázad során a kígyóval jelképezhető évek a lehető legrosszabb, leginkább vészterhes időszakok közé tartoztak. (…) A következőkben arra tennék kísérletet, hogy, ahogyan azt az elmúlt év során is tettem az itt megjelent írásaimban, megpróbáljam összefoglalni azokat a kritikus pontokat, amelyek feltehetőleg fő okait képezik ennek a mind fenyegetőbb helyzetnek. A válság rendszerelméleti meghatározása szerint egy komplex társadalmi rendszer akkor kerül krízishelyzetbe, ha a benne felmerülő kérdések, kihívások száma és/vagy ereje gyorsabban növekszik, mint az erre adott/adható válaszoké. (…)
A világot irányító globális szuperstruktúra éppen a láthatatlanságánál fogva, illetve azt folyamatosan kihasználva, továbbra is mértéktelenül kifosztja a világ minden lokális alrendszerét, így mintha a világ minden anyagi és szimbolikus értéke egy gigantikus pénzügyi fekete lyukban tűnne el a mindenütt egyre növekvő megszorítások nyomán. (…) A megszorítás valójában nem más, mint a lokális társadalmak költségvetési rendszerei belső szerkezetének egyre brutálisabb átalakítása. Ennek az átalakításnak, elegánsan szólva „szerkezeti reformnak” a lényege pedig az, hogy a „bennszülöttek” ön-újratermelési rendszereinek fenntartását szolgáló összegek egyre nagyobb hányadát a kamat és profitszivattyúkon keresztül kiszívják az adott lokalitásból. Tragikomikus módon ez most már arra az Amerikai Egyesült Államok elnevezésű nemzetállamszerű „lokalitásra” is igaz, amelynek államadóssága békeidőben elképzelhetetlen szintre emelkedett, aránya a GDP száz százalékát is meghaladja már. (Persze az sem zárható ki, hogy a békeidő csak látszat, és valójában permanens globális háború részesei vagyunk, csak nem látjuk még, hogy megváltozott a háborúk természete.) Vagyis ez a világot a kezében tartó szuperstruktúra még a saját birodalmi központjának „állványzatául” szolgáló helyi társadalmat, vagyis Amerikát is ugyanolyan kíméletlen brutalitással fosztja ki, mint a világ más lokalitásait. Még arra sincs tekintettel, hogy ennek a lokalitásnak a költségvetése valójában amiatt halmozott fel ilyen súlyos deficiteket, illetve államadósságot, mert a birodalom roppant méretű globális „rendészeti” költségeit is neki kell állnia.
Azt már talán nem is kell különösebben hangsúlyozni, hogy a birodalom most már egész Európát egyetlen bezúzandó lokalitásként kezeli. Az euró ellen folytatott háború lényege éppen az, hogy a birodalmi pénzfegyverként működtetett dollár megőrizhesse domináns tartalékvaluta szerepét, így az impérium továbbra is tetszés szerint inflálhassa el a világ országainak döntő többségében felhalmozott több tízezermilliárd dollárt. Európa uralmi struktúrái egyelőre katasztrofálisan rossz válaszokat próbálnak adni erre a kihívásra. (…) Amit tehetünk, az csupán annyi, hogy a még megmaradt anyagi, fizikai, lelki, erkölcsi, szellemi energiáinkat minden eddiginél nagyobb gonddal próbáljuk megóvni, várván a jobb időket.


 

 


A budafoki katolikus óvoda elképesztő példája. A plébánia melletti épületet vagy száz évvel ezelőtt az egyház építette. Most meg fogja venni az önkormányzattól. Mit mondanak a budafoki gyülekezet tagjai? Megépítettük az épületet, majd az egyik rendszer elvette tőlünk, aztán a másik rendszer, az általunk megválasztott önkormányzat eladja nekünk, vagyis éppen az önkormányzat alá tartozó állampolgárokból álló gyülekezet számára. Karakírozva: mi adjuk el nekünk, nem csekély összegért, 60 millió forintért.
Az ügy másik vetülete még hajmeresztőbb: vagyis a cél, a keresztény óvoda létrehozásának ilyen módon történő akadályozása.
Bizonyosan törvényszerű az önkormányzat eljárása.
A rendszer rossz.

Az épületeknél maradva: a HORGONYLÁNC menü alatt látható néhány XXII. kerületi épület. Az önkormányzat tulajdonában üres, vagy majdnem üres ingatlanok vannak. Nagyon sok. Hatalmas értékek. (Különös a vezetők vonzódása a járművekhez: a Törley csarnokban felül gokart versenypálya, alul régi autók múzeuma, a volt Hunyadi laktanyában többek között autóraktár van.)
Miért nem tud az ország ezekről a hasznosítható épületekről?
Miért nem pályáztatják meg a KKV-k, vagy azok egyesülése számára?
Miért nem lehet az épületek egy részét egyházi célra hasznosítani?


 

 

 


Kiszolgáltatottnak lenni a fátumnak. Ez ellen ad valamennyi, és egyre több biztonságot a pénz. Ahogy fejlődik az orvostudomány, a technika, a világ, annál hathatósabban ad védelmet, és annál kevesebb zavaró, vagy támadó impulzus érheti a gazdag embert az előre kiszámíthatatlan hatások irányából.
Ezt az életérzést kellene minél több ember számára biztosítani.
Ennek alapja lenne a politika-pénzvilág nyomasztó hatásai alól, vagyis a „rendszerből” történő kilépés, menekülés technikája.
A kiteljesedés lehetősége mindenki számára – természetesen lehatárolva a közösség érdekeivel.


 

 


Egy angliai módszer magyarországi alkalmazása volt a „Jó Állam Fórum” (joallam.kormany.hu honlapon), ahol meghirdették az építő gondolatok, hozzászólások közreadásának lehetőségét.
Ennek egyfajta változata lehetne az, hogy a „Jó Álom Fórumon”, vagyis egy honlapon mindenki számára lehetővé kellene tenni azt, hogy közzé tegye a progresszív tervét, elképzelését. Az állam pedig a honlapon történő szavazás figyelembevételével minden felnőtt, adózó állampolgár számára valamilyen formában és mértékben egyszer az életben anyagilag támogatná a tervet.


 

 


A web-oldalt készítette: Dr. Zengő Elemér. Ugrás az elejére

© Farkas Both Balázs, www.homosapiens.hu